Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Wydano album "Żołnierze Marynarki Wojennej w misjach poza granicami kraju. Od Korei do Afganistanu.

W południe 21 listopada br. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się skromna, ale podniosła i ważna uroczystość wodowania albumu pt. „Żołnierze Marynarki Wojennej w misjach poza granicami kraju. Od Korei do Afganistanu” autorstwa Rafała Depczyńskiego, Piusa Kacprzaka i Henryka Karpińskiego. Zorganizowało ją Koło nr 31 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ na czele z weteranem misji, prawnikiem, od wielu lat współpracującym z jednostkami wojskowymi, dr Rafałem P. Depczyńskim.

Jak sam tytuł wskazuje, kolejne fotogramy i plansze ukazują działania polskich misji wojskowych w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych w różnych rejonach świata, ze szczególnym uwzględnieniem udziału Marynarki Wojennej. Autorzy publikacji, prezentując swój udział i pracę nad wydaniem albumu, podkreślali wielość misji, w których uczestniczyli Polacy i to poczynając od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a kończąc na ostatnim ponad ćwierćwieczu. Z goryczą nawiązywali do faktu, że na ogół państwo polskie pozostawiało weteranów tych misji po powrocie do kraju samym sobie, odmawiając im nawet statusu kombatanta. Nawet wydanie albumu nosiło znamię osobistego wysiłku autorów i macierzystego Koła, którzy musieli na własną rękę poszukiwać środków i sponsorów wydania. Dodajmy, że album wydano w niewielkiej ilości egzemplarzy, z przeznaczeniem dla kilku bibliotek szkolnych i publicznych; bez możliwości wprowadzenia na rynek księgarski. Wypada też nadmienić, że wszyscy autorzy, wraz z tłumaczami, pracowali nad albumem pro publico bono (skąd my to znamy?)

W uroczystości – oprócz autorów – wzięło udział kilkunastu uczestników, głównie członków macierzystego koła i innych organizacji społecznych, na ogół w podeszłym już wieku. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, w tym wiceprezesa Zarządu Głównego kol. płk. Henryka Budzyńskiego i wiceprezesów zarządu Koła nr 25 z Gdyni kol. kol. kmdr. dr. Krzysztofa Zabieglińskiego i kmdr. por. Ryszarda Wolińskiego oraz kmdr. Konstantego Wasilewskiego. Warto też odnotować obecność wieloletniego dyplomaty, w tym ostatniego ambasadora, ministra nadzwyczajnego i pełnomocnego w Kambodży pana Kazimierza Duchowskiego wraz z żoną Barbarą, którzy – notabene – przetłumaczyli treść albumu na język angielski.

Aktu wodowania poprzez wypowiedzenie stosownej formuły i dotknięcie różą egzemplarza albumu, a także kroplą szampana dopełniła pani Teresa Kurdziel, wdowa po uczestniku jednej z misji pokojowych ONZ. W końcowej części spotkania Państwo Duchowscy zostali wyróżnieni najwyższym organizacyjnym odznaczeniem – medalem „Za Zasługi dla SKMPONZ”. Spotkanie zakończyła tradycyjna lampka szampana i liczne rozmowy w kuluarach. Szkoda tylko, że tak znamienne wydarzenie zgromadziło tak nieliczne grono uczestników, a album ukazał się w nakładzie niewspółmiernie małym do rangi istoty sprawy.

 

Tekst i foto: K. Zabiegliński








Licznik odwiedzin: 653616