Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Posiedzenie Prezydium Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.

 

W dniu 28.05 br. w Regionalnym Centrum Informacji i Wsparcia Organizacji Pozarządowych w Gdańsku odbyło się posiedzenie Prezydium Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP, w którym uczestniczyli członkowie Prezydium Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego, członek Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej a także zastępca skarbnika.

Podczas posiedzenia omówiono kwestie: aktywności organizacji w czasie od ostatniego posiedzenia PZW, wypracowania zasad wyróżniania członków Związku przez Pomorski Zarząd Wojewódzki i podległe koła, przygotowania do wyborów samorządowych, wypracowania założeń do rocznego planu zamierzeń na 2019 r. oraz przyjęto uchwałę w sprawie ochrony danych osobowych.

 

Spotkanie prowadził prezes PZW ZŻWP ppłk Zbigniew Drozdek, który przedstawił działalność Prezydium od posiedzenia Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego w dn. 5.03.2018 r. Wpierwszej kolejności prezes podziękował mjr Sławomirowi Bielakowi oraz kpt Bogdanowi Wilkowi za zaangażowanie i duży wkład pracy przy przenoszeniu siedziby biura i jego urządzaniu. Na podziękowanie zasłużyli także wszyscy uczestnicy delegacji PZW ZŻWP oraz kół, którzy w minionym czasie uczestniczyli w uroczystościach państwowych i lokalnych: w uroczystościach organizowanych przez władze samorządowe z okazji wyzwolenia Gdańska i innych miejscowości Pomorza, rocznicy mordu katyńskiego, zakończenia II wojny światowej, odsłonięciu Pomnika upamiętniającego mord w Ponarach k. Wilna, rocznicy zdobycia Monte Cassino. Również uczestniczyliśmy w uroczystościach zorganizowanych przez Konsulty Rosji i Białorusi na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej oraz w Centrum Nauki i Kultury Rosyjskiej.

Ponadto prezes poinformował, że uczestniczył w Konwencji Wojewódzkiej SLD oraz obchodach Święta 1 Maja, biorąc jednocześnie udział w spotkaniu z przedstawicielami służb mundurowych w sprawie wyborów samorządowych. Natomiast z okazji Dnia Matki w dniu 17 maja kol. Bożena Szubińska zorganizowała w Gdyni spotkanie kobiet członkiń pomorskiej organizacji ZŻWP, ze wsparciem firmy Ziaja ZPL Ltd Sp z o.o. jako fundatorem zestawu kosmetyków.

 

W minionym okresie działalność Prezydium PZW koncentrowała się głównie na gromadzeniu wniosków z kół o nadanie odznaczeń związkowych oraz ich ocenie na posiedzeniu Komisji ds. odznaczeń i wyróżnień, która odbyła się 03.04. br. Podczas posiedzenia Komisji zakwestionowano kilka wniosków nie spełniających wymogów formalnych - posiadania przez proponowanego do wyróżnienia członka odpowiedniego odznaczenia niższej rangi. W Protokole komisji zawarto wniosek, zastosowania w ich przypadku, możliwości pominięcia tych wymogów z uwagi na wyjątkowe okoliczności i dotychczasową aktywność na rzecz związku.

Po posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji ds. Wyróżnień, jeden z prezesów kół wystosował bezpośrednio do Zarządu Głównego pismo w tej sprawie wraz z 5 wnioskami zakwestionowanymi przez Komisję.

Tymczasem zatwierdzone na poziomie PZW wnioski o wyróżnienie różnego rodzaju odznaczeniami w łącznej liczbie 88 z poszczególnych kół (82) i PZW(6) zostały przesłane w dniu 04.04.2018r. do ZG ZŻWP. PZW ZŻWP wystąpił z 6 wnioskami o wyróżnienie 4 prezesów kół oraz wiceprezesa PZW ZŻWP i pracownika biura.

Pismem z dnia 10 maja Sekretarz Generalny Związku płk Henryk Budzyński poinformował Prezesa PZW, że Kapituła Krzyża Związku dokonując wnikliwej oceny nadesłanych wniosków, stwierdziła uchybienia w stosunku do kilku z nich. Wymogów formalnych zgodnie z postanowieniami Regulaminu Krzyża Związku nie spełniało 10 wniosków.

Kapituła Krzyża Związku stwierdziła brak odpowiedniego uzasadnienia (§ 2 pkt 5 lit. f. Regulaminu Krzyża Związku - umożliwia Kapitule Krzyża Związku na własny wniosek, nadanie odznaczeń wymienionych w pkt. 5 bez zachowania powyższych terminów, jeżeli stwierdzi, że wnioskowana osoba poniosła wybitne osiągnięcia w realizacji celów Związku lub jej bezpośrednia działalność przyczyniła się do rozwoju ZŻWP). Wg Kapitały przedstawione uzasadnienia w przedłożonych wnioskach nie przemawiają za zastosowaniem cytowanego postanowienia. Kapituła nie mogąc nadać wyżej wymienionym Krzyże Związku właściwej klasy, nie chciała jednak podejmować decyzji bez zapoznania się ze stanowiskiem Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego.

Po przesłaniu, przez Sekretarza PZW, pism do zainteresowanych kół, jeden z prezesów nadesłał poprawione uzasadnienie w przedmiotowych wnioskach. Drugi z kolei podtrzymał propozycje zawarte we wnioskach bez dodatkowych uzasadnień. Kolejny prezes w rozmowach telefonicznych poinformował prezesa oraz sekretarza PZW, że w związku z zaistniałą sytuacją w przypadku obniżenia kategorii odznaczeń prosi o wycofanie wszystkich wniosków z tego koła, łącznie z nadanymi przez Kapitułę Krzyża i żąda zwrotu wpłaconych środków finansowych. Kapituła przyznała 6 odznaczeń członkom tego koła.

16 maja Prezes PZW ZŻWP wystosował w odpowiedzi do ZG ZZWP pismo, zawierające przedstawione przez prezesów kół stanowiska wraz z pięcioma poprawionymi wnioskami prosząc o zastosowanie § 2 pkt. 5 lit. f Regulaminu Krzyża Związku. W liście zawarte zostały fragmenty korespondencji i rozmów telefonicznych, przedstawiające szczególnie trudną sytuację naszego związku, uwarunkowaną groźbą ustawy degradacyjnej, ustawy obniżającej emerytury, tworzące atmosferę zastraszania i wykluczania emerytów wojskowych, nie sprzyjających integracji naszego środowiska. Potrzeba chwili i pewna elastyczność w stosowaniu naszych regulacji może stać się motywująca w tych trudnych czasach i pozwoli mimo przeszkód przetrwać.

 

W drugim punkcie obrad podjęto problem wyróżniania członków Związku przez Pomorski Zarząd Wojewódzki i podległe koła. Biorąc pod uwagę ośmioletni okres od czasu zastąpienia jednostopniowej Odznaki „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” wielostopniowymi odznaczeniami funkcjonującymi dzisiaj (Krzyż Związku przy zachowaniu kształtu i klas) oraz pewne perturbacje przy przygotowaniu wniosków o odznaczenia w roku bieżącym, PZW dostrzega potrzebę wypracowania Regulaminu wyróżnień naszych członków na poziomie PZW. W strukturach naszej wojewódzkiej organizacji jest kilku zasłużonych prezesów kół, którzy nie posiadają nawet brązowych krzyży, ponieważ oni sami nie występowali o wyróżnienie dla siebie. Skoro na poziomie PZW jest oceniana praca prezesów w porównaniu z innymi, logicznym wydaje się, że wnioski o ich wyróżnienia powinny być przygotowane i wysyłane przez PZW ZŻWP.

W dyskusji na temat przygotowania regulaminu wyróżnień udział wzięli przewodniczący komisji ds. wyróżnień kol. Rutkowski, kol. Wąsowski, kol Maliszewski kol. Szubińska oraz kol. Wilk zwracając uwagę na potrzebę aktualizacji arkuszy osobowych działaczy, w celu dysponowania aktualnymi danymi na temat wyróżnień naszych członków PZW.

Prezes przedstawił założenia do prac nad takim regulaminem, ujmując w nich wiele istotnych kwestii, takich jak: zgłaszania kandydatur o wyróżnienie: na poziomie koła, na poziomie PZW (prezesi kół i Zarząd Wojewódzki wraz z komisjami i sądem), wyróżnienia dyplomami uznania, listami gratulacyjnymi, pochwalnymi itp., występowanie z wnioskami o nadanie odznaczenia dopiero po udzieleniu kilku z wyżej wymienionych wyróżnień, odstępstwa od reguły występowania z wnioskiem (po minimalnym okresie określonym w Regulaminie Krzyża Związku i Odznaki Honorowej tylko w wypadkach związanych z wiekiem i stanem zdrowia), uregulowanie kwestii odpłatności za odznaczenie ( etui, okładkę do legitymacji) w kole i na poziomie PZW (opłaty za wyróżnienia wnoszą PZW w stosunku do prezesów kół i członków kierownictwa PZW ZŻWP oraz zarządy kół w stosunku do pozostałych członków), terminy składania wniosków na Odznaki Honorowe i Krzyże Związku. (zarządy kół składały wnioski do połowy marca, pod koniec marca zbierała się Wojewódzka Komisja ds. wyróżnień, która oceniała zgodność wniosków z Regulaminem Krzyża Związku i Odznaki Honorowej, na początku kwietnia Zarząd Wojewódzki wysyłał wnioski do Zarządu Głównego). Niektóre koła dążące do nadania wysokiej rangi aktowi udekorowania odznaczeniem wyróżnień chcą je wręczać w czasie uroczystości organizowanych przez samorządy z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej, w związku z tym należy się zastanowić czy nie skrócić terminu składania wniosków do końca lutego?. Aby sprostać temu zadaniu koła i Zarząd Wojewódzki powinien dokonać oceny działalności członków Związku w ostatnim kwartale, tak żeby złożyć je do końca lutego.

Prezydium ZW dostrzegając potrzebę ustanowienia polityki wyróżnień jako narzędzia motywacji swoich członków zleciło Wojewódzkiej Komisji ds. Wyróżnień opracowanie we współpracy ze wszystkimi prezesami kół projektu Regulaminu wyróżnień i odznaczeń, który doprecyzuje kwestie zasad, terminów i opłat na poziomie PZW i kół podległych. Celem działań jest wypracowanie zasad, dzięki którym wyróżnienia będą mobilizowały członków do aktywnej działalności oraz eliminowały sytuacje konfliktowe.

Ustalono, że Sekretarz PZW wyśle pismo do prezesów kół w sprawie ustosunkowania się do przedłożonych założeń, zawartych w piśmie prezesa i przedstawienia swoich wniosków i propozycji rozwiązań w tej sprawie, w wyznaczonym terminie.

Dyskusja nad tym zagadnieniem będzie kontynuowana na następnym posiedzeniu Prezydium w dniu 8.10.2018 r., posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego w dniu 22.10.2018 r. oraz na posiedzeniu Komisji ds. Wyróżnień.

 

W trzecim punkcie obrad podjęto sprawę przygotowanie do wyborów samorządowych. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego będąc organizacją apolityczną nie bierze udziału w wyborach, ograniczając się do wspierania kandydatów będących członkami Związku i organizowania spotkań z kandydatami.

Podjęte w ostatnich latach działania restrykcyjne wobec Związku i byłych żołnierzy zawodowych zmuszają do podjęcia działań wprowadzenia byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych na listy kandydatów do władz samorządowych oraz wspierania ich w trakcie kampanii wyborczej. Jako stowarzyszenie zachowujemy neutralność polityczną ale wyłaniamy naszych kandydatów i wspieramy ich w trakcie kampanii wyborczej.

Jesteśmy członkami Pomorskiego Porozumienia Związków i Stowarzyszeń Służb Mundurowych co zmieniło zasadniczo naszą sytuację wporównaniu do poprzednich kampanii wyborczych. W celu zwiększenia szans wyborczych kandydatów reprezentujących służby mundurowe istnieje potrzeba współpracy na etapie wyłaniania kandydatów i umieszczania ich na listach wyborczych. Wybory samorządowe są zdecentralizowane, stąd dużą rolę do spełnienia mają koła.

W chwili obecnej musimy wyłonić członków Związku, którzy będą kandydować do władz samorządowych. Zarządy kół powinny dotrzeć do działających w ich miejscowościach kół emerytów i rencistów innych służb mundurowych w celu uzgodnienia kandydatur i współdziałania w czasie kampanii wyborczej.

Przed Zarządem Wojewódzkim stoją następujące wyzwania:

  1. Rozpoznanie sytuacji, czy w kołach znane są kandydatury na radnych?

  2. Jak wyłonić kandydatów na radnych?

  3. W jaki sposób skoordynować z pozostałymi służbami mundurowymi wyłanianie kandydatów?

  4. Jak wspierać naszych kandydatów?

W chwili obecnej naszymi kandydatami są: kol. Edmund Stachowicz będzie kandydował do Sejmiku Wojewódzkiego, kol. Wiesław Rutkowski do Rady Powiatu starogardzkiego i kol. Adam Hoderny w Malborku. Prezydium oczekuje na nazwiska kandydatów na radnych z innych kół.

Czwartym punktem posiedzenia były założenia do rocznego planu zamierzeń na 2019 rok W celu przedstawienia członkom Zarządu i prezesom kół Projektu Ramowego Planu Zasadniczych Zamierzeń PZW ZŻWP na 2019r. na posiedzeniu Zarządu, które odbędzie się 22.10.2018 r. niezbędne jest wcześniejsze zaplanowanie najważniejszych działań w celu ich finansowego i ogistycznego zabezpieczenia.

 

10 września upływa termin składania wniosków do planu współpracy z jednostkami wojskowymi, które następnie są przesyłane do kolejnych szczebli dowodzenia. Prezes Związku płk Marek Bielec planuje wystąpić w imieniu Zarządu Głównego z wnioskiem o podpisanie umowy o współpracy z MON. Jeżeli umowa o współpracy zostanie podpisana do września będziemy mogli złożyć wnioski pod naszym szyldem. Jeżeli umowy o współpracy nie będzie będziemy zmuszeni do skorzystania z pomocy zaprzyjaźnionych organizacji.

 

Wstępne potrzeby PZW

- wystąpienie z wnioskiem o przydzielenie autokarów

- wniosek o udostępnienie przez Muzeum Marynarki Wojennej pomieszczenia wraz ze środkami audiowizualnymi na przeprowadzenie sesji popularno naukowej.

- wniosek o umożliwienie zorganizowania spotkania opłatkowego.

 

Główne założenia do planu na 2019 rok;

  1. Zorganizowanie 1 – 2 sesji popularno – naukowych. Jedna w terminie związanym ze Świętem Związku. Druga w innym terminie najlepiej z udziałem młodzieży lub lokalnych środowisk,

  2. Zorganizowanie co najmniej 2 wycieczek,

  3. Zorganizowanie spotkania z okazji Dnia Kobiet i Dnia Matki. Wprowadzenie tych spotkań do kalendarza przedsięwzięć Zarządu Wojewódzkiego wraz z zabezpieczeniem logistycznym.

  4. Dwa posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego. Pierwsze w marcu będące posumowaniem 2018 roku. Drugie w październiku dotyczące planu na 2020 rok, wytycznych do sprawozdań rocznych oraz wniosków o wyróżnienie.

  5. Cztery posiedzenia Prezydium. Dwa posiedzenia poprzedzające posiedzenia Zarządu. Dwa w innym terminie. (jedno posiedzenie Prezydium na kwartał).

 

W kolejnym punkcie posiedzenia omówiono sprawę zabezpieczenia danych osobowych członków Związku. W tym celu dokumenty zawierające dane osobowe należy wykonywać i przechowywać na komputerach nie posiadających dostępu do internetu. Dane osobowe powinny być przechowywane w oddzielnych teczkach i na nośnikach elektronicznych uniemożliwiających dostęp osób nieupoważnionych. W sprawach ochrony danych osobowych należy bezwzględnie przestrzegać wymagań zawartych w Ustawie o ochronie danych osobowych z 10 maja 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz.1000). Podjęto w tej sprawie uchwałę przegłosowaną 9 głosami, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

Kmdr Bożena Szubińska.

 








Licznik odwiedzin: 653779