Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Obchody Święta Wojska Polskiego W Starogardzie Gdańskim.

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Uroczystości pod parafią św. Wojciecha uświetnili swoją obecnością władze miasta, powiatu i gminy, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani mieszkańcy. W trakcie uroczystości odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową, złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych i zmarłych żołnierzy 2 Pułku Ułanów L.P. i 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak w swoim wystąpieniu przypomniał rys historyczny miasta i udziału w nim wojska:

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego wpisują się w jubileuszową celebrację dwóch wydarzeń jakże istotnych dla międzywojennej historii. Stulecie powrotu Pomorza w granice niepodległej Polski, złączenia z macierzą miasta Starogardu i Kociewia w styczniu 1920 r., to szczególna rocznica, którą obchodzimy z dumą i radością jako pełne narodziny lokalnej wspólnoty do życia i funkcjonowania w warunkach pełnej wolności i jedności z odrodzoną Drugą Rzeczpospolitą. Wtedy to po okresie niewoli polski żołnierz stanął tu jako znak sprawiedliwości dziejowej, jako obrońca granic wskrzeszonej Ojczyzny. Przybywał tutaj jako wyzwoliciel od zaborczego systemu germanizacyjnego zniewolenia. Przynosił upragnioną wolność. Osadzał ponownie na rodzinnej ziemi prawowitą władzę administracyjną, polskie urzędy i instytucje. Równo sto lat temu, 15 sierpnia 1920 r. ten sam żołnierz polski w starciu z nawałą bolszewicką ocalił los narodu i państwa w przełomowej bitwie warszawskiej. Bronił wolności co dopiero odzyskanej. Wymowa tych dat i faktów sprzed stulecia mówi sama za siebie. Unaocznia bowiem prawdę, że pokojowa misja armii generała Hallera przejmowania po zaborcy pełni władzy na oswobodzonym Pomorzu nie zakończyła zmagań o bezpieczny byt. Rychło przyszło zbrojnie walczyć tysiącom ochotników w Wojsku Polskim, aby „cudem nad Wisłą” uratować Polskę, a nawet Europę, od nowej katastrofy. Obie te rocznice dowodzą, iż wolność nie jest bezpieczna od zagrożeń, że troska o nią nigdy nie ustaje, a raz zdobyta, domaga się męstwa i nierzadko ofiar w jej obronie.

Święto Wojska Polskiego jest najlepszą okazją, by wyrazić nasz powszechny i szczery dowód uznania dla żołnierskich zasług w czasach pokoju.

Odznaczeni zostali:

Krzyżem Złotym z Gwiazdą Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - podpułkownik Zbigniew Toporowski,

Brązowym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - major Dariusz Malkowski

Odznaką Honorową przyznana została: - majorowi Andrzejowi Kwietniowi,

- starszemu kapralowi Markowi Marquardtowi

- Panu Marcinowi Prądzińskiemu.

Medalem za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – porucznik marynarki Dariusz Gliniecki.

Odznaczenia wręczył Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa z Pułku wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód z Elbląga.

Uroczystość prowadził mjr Grzegorz Kaśkiewicz.

 

 








Licznik odwiedzin: 653767