Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Gdański weekend 02.06 i 03.06 pod znakiem jubileuszy.

 

  1. 55 lecie 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej

2 czerwca 2018 r. członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Niebieskich Beretów obchodzili jubileusz 55 lecia sformowania 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej. W Narodowym Muzeum Morskim o godz. 9.30 rozpoczęło się walne zebranie sprawozdawczo wyborcze. Prezes Stowarzyszenia płk Andrzej Morawiec złożył sprawozdanie z działalności zarządu Stowarzyszenia. W ciągu ostatniego półtorarocznego działania Stowarzyszenie zorganizowało: sesję popularnonaukową, 2 wycieczki historyczno – krajoznawcze, piknik strzelecki, w ramach Nocy Muzeów wystawiono w Sali BHP byłej Stoczni Gdańskiej ekspozycję poświęconą „Niebieskim Beretom”, nawiązano kontakt z weteranami 2 Dywizji Piechoty „Indian Head” armii Stanów Zjednoczonych, członek Stowarzyszenia Józef Wąsiewski wodował swoją książkę „Księga Pamięci” dotyczącą obozu jenieckiego w Czersku w czasie I wojny światowej natomiast Wojciech Mazurek uczestniczył w wielu konferencjach i sesjach popularnonaukowych.

Członkowie Stowarzyszenia otrzymali drugi rocznik „Piechura Morskiego”, który obok informacji o działalności Stowarzyszenia zawiera artykuły i materiały dokumentalne. Ireneusz Bierecki i Izabela Szkurłat zamieścili artykuł „Obraz przemytu na Bałtyku na początku XX wieku w pamiętniku komandora Witolda Zajączkowskiego”, Tadeusz Bobryk „Krucjata Połabska 1147 r.”, Zbigniew Cebula „O wojskach inżynieryjnych Niebieskich Beretów słów kilka”, Jacek Krzewiński i Wojciech Mazurek „Polskie środki desantowe – przegląd wybranych konstrukcji”, Wojciech Mazurek „Polski garnizon Wolnego Miasta Gdańska 1807 – 1814. Przyczynek do dziejów polskich związków taktycznych noszących numer 7” oraz Andrzej Morawca – wprowadzenie do sesji popularnonaukowej „Zmiany klimatyczne – przyczyny, zjawiska”.

W wyniku wyborów Prezesem Stowarzyszenia ponownie został wybrany płk Andrzej Morawiec.

Uczestniczący w zebraniu Prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP ppłk Zbigniew Drozdek pogratulował Stowarzyszeniu osiągnięć, przedstawił działania Zarządu Głównego w obronie praw emerytów i rencistów wojskowych, podkreślając fakt, że Związek jest jedynym stowarzyszeniem środowisk wojskowych, które działa w tej sprawie na szczeblu krajowym. Obrana interesów emerytów i rencistów wojskowych wymaga istnienia organizacji posiadającej silną reprezentację na szczeblu krajowym i wojewódzkim. Zaapelował do członków Stowarzyszenia o wstępowanie do Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wskazując, że wielu członków Związku zapisało się do nowopowstałego Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Niebieskich Beretów.

W godzinach popołudniowych na terenie byłych koszar w Gdańsku Wrzeszczu, na którym powstaje osiedle „Garnizon” budowane przez firmę Hossa odbył się piknik, w trakcie którego można było obejrzeć fotografie ukazujące lata służby oraz egzemplarze pojazdów. Uczestnicy pikniku w zorganizowanych grupach zwiedzili tereny dawnych koszar. Część obiektów koszarowych została adoptowana do potrzeb nowopowstałego osiedla. Dawny klub żołnierski pełni funkcję osiedlowego przybytku kultury. Podobną funkcję zachowała hala sportowa. Niektóre budynki koszarowe zostały odnowione przy zachowaniu dawnego wyglądu. Wybudowane nowe budynki mieszkalne. O założeniach architektonicznych osiedla i funkcji poszczególnych obiektów informowali zwiedzających przedstawiciele Hossy. W czasie zwiedzania uczestnicy dzielili się swoimi przeżyciami z lat służby. Firma budująca osiedle przewidziała miejsce, w którym zostaną umieszczone tablice z nazwami wszystkich jednostek stacjonujących w koszarach po II wojnie światowej. Po zwiedzaniu uczestnicy zostali poczęstowani żołnierską grochówka z kuchni polowej. W części artystycznej zespół estradowy „Flotylla” zaprezentował dawne i nowe pieśni wojskowe.

25 maja Stowarzyszenie otworzyło w Lęborku wystawę poświęconą 55 rocznicy powstania dywizji. Będzie czynna do końca czerwca.

 

  1. Obchody jubileuszu 100 lecia Związku Inwalidów Wojennych.

3 czerwca 2018 r. z udziałem kompanii honorowej i orkiestry Marynarki Wojennej rozpoczęły się gdańskie obchody jubileuszu 100 lecia najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej Związku Inwalidów Wojennych. Uroczystości rozpoczęły się wciągnięciem flagi na Dworze Artusa. Było to nawiązanie do aktu zawieszenia polskiej flagi na tym budynku przez fizylierów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte 28 marca 1945 roku. Zebranych przywitał Prezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Gdańsku płk Stanisław Skrzypski. Powstanie Związku jest związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Pierwsze koła powstały w Małopolsce już w 1917 roku. Kolejne były tworzone w Wielkopolsce i innych miastach Polski w 1918 roku. 19 kwietnia 1919 roku na pierwszym zjeździe powołano ogólnopolskie władze i przyjęto nazwę Związek Inwalidów Wojennych. Związek działał w konspiracji w czasie II wojny światowej. W 1950 roku Związek został rozwiązany przez ówczesne władze. Wznowił działalność w 1956 roku.

Następnie został odczytany apel pamięci, po którym została oddana salwa honorowa. Uroczystości na gdańskim Długim Targu zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Marynarki, przyjęty owacjami przez uczestników i przechodniów.

Drugim punktem uroczystości była msza w Bazylice Mariackiej celebrowana przez proboszcza ks. prałata Ireneusza Bradtke.

Zwieńczeniem obchodów była akademia w Europejskim Centrum Solidarności. Wiceprezes Związku Inwalidów prof. Adam Czesław Dobroński w dużym skrócie posługując się zdjęciami przedstawił historię Związku, szczegółowo omawiając wydarzania związane z Oddziałem Pomorskim. Następnie 16 osobom wręczono Krzyże 100 lat Związku Inwalidów Wojennych RP. Wśród odznaczonych była 104 letnia Józefa Krośnicka z Pruszcza Gdańskiego, która podziękowała za pamięć, życzyła wszystkiego najlepszego uczestnikom obchodów jubileuszu kończąc słowami „Nigdy więcej wojny”.

W części artystycznej wystąpiła Capella Gedanensis wykonując dawne i współczesne pieśni wojskowe.

 

Tekst: Zbigniew Drozdek.

Zdjęcia z jubileuszu 7ŁDD: Antoni Palczewski.

Zdjęcia z jubileuszu ZIW: Dominik Paszliński www.gdansk.pl

 

 








Licznik odwiedzin: 653585