Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Gdańsk uczcił pamięć rozstrzelanych pracowników Poczty Polskiej

       Dnia 5. października 2022 roku o godz. 17.00 przedstawiciele władz miasta, Koła Rodzin byłych pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń garnizonu Gdańsk z kmdr. Tomaszem Laskowskim na czele oraz młodzież szkolna, na cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie oddali hołd bohaterskim obrońcom Poczty Polskiej rozstrzelanym 83 lat temu.

     Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Kawaler Krzyża Orderu Virtuti Militari kmdr Roman Rakowski, mimo ukończonych 98 lat i przebytej niedawno ciężkiej chorobie.

       Zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski w swoim wystąpieniu podkreślił, że miejsce pochówku zamordowanych pocztowców było długo nieznane. Groby ich odkryto dopiero 26. sierpnia 1991 roku w czasie budowy al. Jana Pawła II. Po strzępach mundurów rozpoznano, że byli to pracownicy Poczty Polskiej. Hitlerowski sąd polowy wbrew przepisom prawa skazał pocztowców na karę śmierci. Dopiero po latach działania Koła Rodzin pocztowców wsparł emerytowany policjant, dziennikarz i historyk Dieter Schenk. W maju 1998 roku Krajowy Sąd w Lubece uniewinnił obrońców Poczty Polskiej skazanych w 1939 r. na karę śmierci. Sąd uznał, że we wrześniu 1939 roku w Wolnym Mieście Gdańsku nie obowiązywało prawo III Rzeszy. W końcowym fragmencie P. Borawski przemówienia nawiązał do agresji Rosji na Ukrainę. Zakończył słowami „Nigdy więcej wojny, ale najpierw musi być rozliczenie zbrodni i zbrodniarzy, aby nie było tak jak z obrońcami Poczty Polskiej w Gdańsku”.

       Przewodnicząca Koła Rodzin byłych pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku Joanna Szymańska w swoim wystąpieniu mówiła, że mimo upływu lat to patrząc na wspólny mogiłę pocztowców rodziny zamordowanych odczuwają wzruszenie i poczucie straty. Dietera Schenka określiła mianem przyjaciela rodzin pomordowanych pocztowców. Powiedziała - jego przykład jest dowodem na to, że gdzie zawodzą instytucje państwowe zawodzą zmiany może dokonać grupa zmobilizowanych obywateli nieobojętnych na otaczającą niesprawiedliwość.

       Modlitwę za zamordowanych pocztowców i o pokój odmówił ks. Grzegorz Daroszewski z wojskowo cywilnej parafii w Gdańsku. Ceremonię zakończyło składanie wieńców i wiązanek kwiatów na wspólnej mogile pocztowców. W imieniu Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP wiązankę kwiatów złożyła delegacja w składzie: ppłk Zbigniew Drozdek, ppłk Franciszek Jasiukiewicz i kpt. Bogdan Wilk. Na zdjęciach uroczystość utrwalił sierż. Antoni Palczewski. Oprawę muzyczną wykonała Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Foto: A. Palczewski








Licznik odwiedzin: 659651