Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Biało-czerwona flaga nad Dworem Artusa

          Dnia 28 marca 1945 roku ppor. Bruno Wilczewski i chor. Zbigniew Michel zawiesili w Gdańsku białoczerwoną flagę nad Dworem Artusa. Początkowo planowali zawiesić flagę na ratuszu Głównego Miasta. Niestety pożar tego budynku uniemożliwił wejście na jego dach, w zaistniałej sytuacji zdecydowali się na zwieszenie flagi na sąsiadującym z ratuszem Dworem Artusa. Ppor. Bruno Wilczewski i chor. Zbigniew Michel byli żołnierzami 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Batalion piechoty tej brygady wzmocniony trzema czołgami wziął udział w końcowym epizodzie walk o zdobycie Głównego Miasta w Gdańsku.

     W 78 rocznicę tego wydarzenia na Długim Targu w Gdańsku odbyła się uroczystość upamiętniająca te historyczne wydarzenie. W obecności władz miasta, kombatantów, pocztów sztandarowych organizacji społecznych i szkół oraz ludności miasta biało-czerwoną flagę na Dworze Artusa zawiesili żołnierze kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Uczestników uroczystości przywitał kierownik wydziału organizacyjno protokolarnego Urzędu Miasta Maciej Kukla. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w swoim wystąpieniu wymieniła nazwiska żołnierzy, którzy zawiesili polską flagę w 1945 roku. Chociaż polska flaga zawisła nad Dworem Artusa 28 marca to w innych dzielnicach Gdańska: na Stogach i Westerplatte walki trwały jeszcze do 7 kwietnia. Gdańsk został zniszczony w toku walk, ale też wiele zniszczeń zostało wykonanych po ich zakończeniu.

         Po przemówieniu Prezydent Aleksandry Dulkiewicz kompania honorowa przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej dała pokaz musztry paradnej. Pokaz musztry i towarzysząca jemu muzyka rozgrzewała zmarzniętą i przemoczoną publiczność.

       W uroczystości uczestniczyli członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ppłk Zbigniew Drozdek, kmdr Bożena Szubińska, ppłk Franciszek Jasiukiewicz i st. sierż. Antoni Palczewski.

      Po południu w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbyła się „Debata historyków Danzing/Gdańsk 1945. Jak rozumieć i pamiętać koniec niemieckiego i początek polskiego miasta?” W dyskusji wzięli udział dr Jan Daniluk pasjonat dziejów Gdańska, dr Joanna Hytrek – Hryciuk z Wrocławia, prof. Grzegorz Motyka z Warszawy i prof. Robert Traba z Olsztyna. Dyskusję prowadził dr Janusz Marszalec. Główny wniosek z tej dyskusji wynika, że większość historyków jest zgodna co do faktów jakie miały miejsce po zakończeniu okupacji niemieckiej i objęcie rządów przez nową władzę, natomiast rozbieżności dotyczą ich interpretacji.

Tekst: Z. Drozdek
Foto: A. Palczewski








Licznik odwiedzin: 656633