Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Wojewódzka Konwencja SLD w Gdańsku

8 kwietnia 2018r. w Gdańsku odbyła się Wojewódzka Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w której na zaproszenie Rady Wojewódzkiej uczestniczył prezes PZW ZŻWP ppłk Zbigniew Drozdek. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele kilkunastu organizacji reprezentujących związki zawodowe różnych branż m.in. nauczycieli, pielęgniarek itp., organizacji pozarządowych w tym Klubu Współczesnej Myśli Politycznej i „Pokolenia”. Pomorskie Porozumienie Związków i Stowarzyszeń Służb Mundurowych reprezentował Przewodniczący Prezydium PPZiSSM Józef Wardyn. W konwencji uczestniczyli Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, Sekretarz Rady Krajowej SLD Marcin Kulasek oraz były premier Leszek Miller. Celem Konwencji było przygotowanie wojewódzkiej organizacji SLD do wyborów samorządowych, udzielenie absolutorium ZW SLD, wybór delegatów na Konwencję Krajową oraz wybory uzupełniające do władz wojewódzkich.

Jednym z dwóch prowadzących konwencję był płk Wiesław Rutkowski (członek naszej organizacji). W pierwszej części konwencji głos zabierali goście, między innymi Przewodniczący Prezydium PPZiSSM, który podziękował kierownictwu SLD w tym Włodzimierzowi Czarzastemu za wsparcie udzielone przez Sojusz w akcji zbierania podpisów pod OIU. Podkreślił szczególną rolę Andrzeja Rozenka w działaniach na rzecz wspierania poszkodowanych ustawą represyjną. Dzięki wsparciu SLD na terenie województwa pomorskiego zebrano ponad 19 tys. podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą (służby mundurowe zebrały ponad 14 tys.).

Prezes PZW ZZWP w swoim wystąpieniu podziękował kierownictwu SLD za pozyskanie Moniki Jaruzelskiej do obrony praw byłych żołnierzy oraz za Powołanie Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej (CMSUD). Działania podejmowane przez SLD oraz Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych w tym powołanie CMSUD, złożenie do Sejmu projektu zmian ustawy emerytalnej służb mundurowych przez Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą, konferencja w Brukseli poświęcona skutkom działania ustawy represyjnej przyczyniły się zawetowanie ustawy degradacyjnej przez Prezydenta.

Zawetowanie ustawy jest potwierdzeniem tezy, że nigdy nie należy się poddawać, że wytrwałą walką możemy osiągnąć swoje cele. Jest dowodem, że tylko walcząc o swoje prawa jesteśmy w stanie przeciwstawić się złym rządom. (5 kwietnia europosłowie SLD /Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke/ otrzymali odpowiedź od przewodniczącego Komisji Europejskiej J. C. Junkiera, na wcześniej wysłane, po konferencji w dn. 28.02.2018 r., pismo informujące o problemie z ustawą represyjną. Poinformował on, że Komisja Europejska zainteresowała się sprawą i wyznaczył Komisarza ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności mobilności pracowników – Marienne Thysen do przeanalizowania sytuacji oraz udzielenia odpowiedzi.)

Najważniejszym z informacyjnego punktu widzenia było wystąpienie Włodzimierza Czarzastego. Na wstępie wyjaśnił on, że w gronie najbliższych współpracowników zobowiązał się, że będzie występować publicznie w garniturze, kiedy SLD w sondażach zacznie przekraczać 10%. To właśnie czyni. Sojusz ma za sobą dwa najtrudniejsze lata. Nie oznacza to, że dalej będzie łatwiej. Należy wystrzegać się hura optymizmu. Obecnie najważniejszym zadaniem jest przygotowanie się do jesiennych wyborów samorządowych. Sojusz do wyborów idzie samodzielnie. W opozycji do PiS, a także Platformy i Nowoczesnej. SLD zamierza tworzyć opozycyjne wobec nich koalicje społeczne i socjalne. Wyniki wyborów są liczone metodą D’ Hondta, oznacza to, że przy małej ilości mandatów w okręgu wyborczym uzyskanie 12% poparcia może nie przynieść żadnego mandatu. Dlatego władze krajowe nie zamierzają narzucać władzom terenowym, z kim mają zawierać koalicje wyborcze. Ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na Konwencji Krajowej 12.05.2018 r. SLD nie zamierza poprzeć kandydata Platformy na prezydenta Warszawy.

Na obecne wyniki SLD złożyły się następujące czynniki:

  1. ciężka praca w powiatach i województwach;

  2. mówienie tak samo rano, w południe i wieczorem;

  3. błędy rządu i opozycji parlamentarnej.

 

Swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem „Jest nas za mało, żeby się kłócić i spierać. Pamiętajmy o błędach popełnionych przez osoby, które doprowadziły do trudnej sytuacji SLD. Mądrze wybaczajmy”.

Włodzimierz Czarzasty po swoim wystąpieniu wraz z Marcinem Kulaskiem opuścili zgromadzonych, aby zdążyć na konwencję wojewódzką w Piotrkowie Trybunalskim. W kwietniu odbywają się wojewódzkie Konwencje SLD.

Leszek Miller, w swoim wystąpieniu, uznał za największe sukcesy rządów SLD, uchwalenie Konstytucji i wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej. Podkreślił, że zatwierdzenie traktatu akcesyjnego przez Parlament było możliwe, ponieważ dysponowano odpowiednią większością. Podjęto decyzję o zatwierdzenie go w drodze referendum na wypadek, gdyby w przyszłości pojawiła się opcja polityczna, która uzyskałaby większość pozwalającą na wyprowadzenie Polski z Unii. Przewidywania okazały się trafne. Prawdopodobnie PiS przyjąłby ustawę wyprowadzającą Polskę z Unii. Na przeszkodzie stoi sprawa referendum. Za Polską w Unii wypowiada się zdecydowana większość naszego społeczeństwa. Pozytywny wpływ Unii na rozwój gospodarczy i społeczny Polski jest widoczny. Po odliczeniu składek odprowadzanych do budżetu Unii, Polska otrzymała na czysto 400 mld zł. Stwierdził, że PiS się kompromituje mówiąc, co innego rano, a co innego wieczorem. Podał przykład wniosku o odwołanie premier Szydło ze stanowiska i związaną z tym jej obronę przez posłów PiS, a wieczorem została przez tą partię odwołana. Podobnie było z nagrodami dla członków rządu. Najpierw obrona, że się należą za ciężką pracę, a później prezes partii nakazuje ich zwrot.

SLD do wyborów parlamentarnych nie może iść w koalicji z PO i Nowoczesną. Politycy tych partii najpierw uchwalali ustawy represyjne dla byłych funkcjonariuszy, aby później ich bronić. Byli za ustawą dekomunizacyjną, by później bronić nazw zmienianych ulic. Podobne fakty można mnożyć.

W czasie Konwencji przyjęto projekt wojewódzkiego programu wyborczego SLD., przedstawiony przez Andrzeja Różańskiego (honorowego członka ZŻWP). Wśród wybranych delegatów na Krajową Konwencję SLD znalazł się nasz kolega płk Wiesław Rutkowski.

W czasie Konwencji prezes PZW ZZWP odbył rozmowę z Przewodniczącym Prezydium PPZiSSM – Józefem Wardynem, wymieniając poglądy na stan współpracy. Rozmówcy ocenili, duże prawdopodobieństwo powrotu PiS-u do prac nad ustawą degradacyjną lub emerytalną obejmujących żołnierzy Wojska Polskiego. Służby mundurowe MSW przygotowują się do wyborów samorządowych. Mają już swoje kandydatury. Powinniśmy wspierać swoich kandydatów. W najbliższym czasie powinno odbyć się spotkanie sygnatariuszy porozumienia, na którym zostanie oceniona dotychczasowa współpraca i zamierzenia na najbliższą przyszłość. Informacja nie jest opisem Konwencji. Jest przekazem najważniejszych dla środowiska emerytów i rencistów wojskowych zagadnień na niej podejmowanych.

Zbigniew Drozdek

 

 








Licznik odwiedzin: 653317