Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Posiedzenie Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Gdańsku

          W dniu 05.03.2018 r. W Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku al. Grunwaldzka 5 odbyło się pierwsze posiedzenie PZW ZŻWP w 2018r. W spotkaniu udział wzięli poza członkami Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego oraz przewodniczącymi Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej i Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego, prezesi poszczególnych kół działających w strukturach PZW.

Celem spotkania było podsumowanie działalności PZW za 2017r. i wypracowanie wniosków do działania na najbliższą przyszłość. Po otwarciu spotkania przez prezesa PZW ZŻWP ppłk Zbigniewa Drozdka uczestnicy posiedzenia odśpiewali pieśń związkową i uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich członków związku, którzy odeszli w minionym czasie.

Spotkanie rozpoczęto od wręczenia przez Prezesa jubileuszowego dyplomu z okazji 70 rocznicy urodzin obecnemu na posiedzeniu Prezesowi Koła nr 34 ze Starogardu Gdańskiemu ppłk Czesławowi Kosianowiczowi. Pozostali jubilaci ppłk Wiesław Jaśkiewicz oraz ppłk Janusz Wąsowski, ze względu na nieobecność otrzymają swoje jubileuszowe dyplomy na spotkaniach w macierzystych kołach.

Następnie Prezes przedstawił porządek i tematykę posiedzenia, z którymi uczestnicy zostali zapoznani drogą elektroniczną jeszcze przed posiedzeniem. Wzwiązku z zaakceptowaniem zaproponowanego porządku obrad przedstawiono informację o działalności Prezydium Zarządu Wojewódzkiego od 16 października 2017r do obecnego spotkania. Z uwagi na brak uwag do prezentowanej informacji nastąpiło głosowanie nad przyjęciem uchwały PZW ZŻWP nr 11 z dnia 05. marca 2018r.w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w okresie między posiedzeniami PZW i akceptacji podjętych decyzji. Uchwała została przegłosowana 10 głosami.

Następnym punktem programu posiedzenia była ocena działalności Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego i kół ZZWP w 2017r.wg sporządzonych sprawozdań. Pomorski Zarząd Wojewódzki w styczniu wysłał do ZG ZŻWP roczne sprawozdania statystyczne, opisowe, Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej, dochodów i wydatków za 2017r. w wymaganym terminie.

Sekretarz PZW ZŻWP kmdr Bożena Szubińska przygotowała analizę wykonania sprawozdań z poszczególnych kół PZW, zwracając uwagę na kompletność złożonych sprawozdań oraz ich terminowość. Na wyróżnienie zasługują w tym obszarze trzy koła nr 4, 25 i 32. Z analizy danych wynika, że w roku sprawozdawczym zmieniła się liczba kół z 18 na 17, liczba członków związku zmalała z 578 do 562. Ten 3% spadek liczby członków jest trendem pogłębiającym się już od kilku lat. Analizując strukturę wiekową w kołach pomorskiej organizacji zauważyć należy, że mamy najwięcej członków 32,4% w przedziale wiekowym od 60 do 70 roku życia. Najmłodsi członkowie do 60r. życia stanowią tylko 9,1% wszystkich członków, natomiast najstarsi po 90 roku życia to tylko 2,3%. W strukturach pomorskiej organizacji funkcjonuje jedno najliczniejsze koło nr 25 ze 118 członkami, dwa koła z liczba członków powyżej 50 osób nr 2 i nr 19 oraz 6 średnich kół liczących od 20-do 50 członków, a także 8 małych kół do 20 osób. O sile koła stanowi potencjał ludzki z jego strukturą wiekową. Koła, które posiadają członków do 60 roku życia to nr 2, 21, 22,34, 20M. Najstarsze koła, to te, w których dominują ludzie w podeszłym wieku nr 4,10, 17,18,19,25,32,21M.

Wszystkie koła na miarę swoich możliwości realizowały liczne przedsięwzięcia pro-obronne i patriotyczno-wychowawcze oraz podejmowały działania socjalno-zdrowotne i zasługują na uznanie.

Analizując opłacanie składek członkowskich na wyróżnienie zasługują koła nr 10, 29, 34, 19M, 20M i 21M,które opłaciły składki w 100%. W skali PZW łącznie zalega ze składkami 67 osoób z 11 kół.

Biorąc pod uwagę prenumeratę „Głosu Weterana i Rezerwisty”, kilka kół zasługuje na wyróżnienie, są to koła nr 4,10, 19,25, 34, które są zainteresowane prenumeratą, natomiast 5 kół pomorskiej organizacji zupełnie nie prenumeruje tej gazety.

Sprawozdania opisowe zostały złożone tylko przez 11 kół, co pozwoliło lepiej poznać aktywność tych kół i poznać ich specyfikę, albo wyróżniające je kwestie spośród innych struktur. Koło nr 4 wyróżnia się organizowaniem interesujących wycieczek krajoznawczo-turystycznych i szlakiem miejsc pamięci narodowej. Koło nr 10 charakteryzuje ścisła współpraca z Stowarzyszeniem Żołnierzy i Sympatykó Niebieskich Beretów, podobnie jak koło nr 11 utrzymuje więź i współpracę z WKU w Gdańsku, a koło nr 17 z Morskim Oddziałem Straży Granicznej. Koło nr 18 w Gdyni wspierało poszkodowanych mieszkańców Pomorza przekazując środki finansowe na pomoc dla nich. Koło nr 21 jest chyba najsprawniejsze medialnie w pomorskiej organizacji i w Gdyni, aktywnie uczestnicząc w życiu mieszkańców Gdyni i Pucka, współpracując ze szkołami i bliźniaczymi organizacjami mundurowymi promuje dobrze sprawy wojska, munduru, Marynarki i dba o wizerunek swoich członków. Siłą koła nr 22 z Chojnic jest dobra współpraca z władzami miasta i powiatu, aktywność na niwie sportowej, prowadzenie Wojskowego Klubu Sportowego. Koło to prowadzi kronikę, własną stronę internetowa, w których dokumentuje swoja działalność i promuje aktywność członków w świecie. Koło nr 25 z Gdyni jest najprężniejszym kołem, które ścisle współpracuje ze Stowarzyszeniem Oficerów Marynarki Wojennej, którego członkowie wywodzą się w większości z Akademii Marynarki Wojennej. Koło współpracuje ze szkołami w Gdyni i Sopocie, uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotyczno-historycznych, państwowych, systematycznie organizuje konferencje popularno-naukowe, dysponując znakomitym potencjałem ludzkim, dobrymi organizatorami i ekspertami. Koło nr 29 w Gdańsku uczestniczy w świętach i rocznicach organizowanych w Gdańsku, uczestniczyło także w spotkaniu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych. Koło nr 32 w Gdyni jako członkowie należący do grupy weteranów działań poza granicami kraju współpracuje ze szkołami na terenie Gdyni i Helu. Koło współpracuje z różnymi strukturami, politykami działając na rzecz promocji wojska, dbałości o honor munduru i godność żołnierską. Koło nr 34 ze Starogardu Gdańskiego zaliczane jest do najlepiej działających. Świetnie propaguje działalność związkową w lokalnych mediach oraz w Internecie wychodząc tym samym do szerszego grona mieszkańców tego regionu. Członkowie koła wykazują dużą aktywność w pracy samorządowej, w radach gminnych. Prowadzą szeroką współpracę z innymi stowarzyszeniami mundurowymi, współpracują z LOK-iem, WKU Gdańsk, współuczestniczą w organizacji zawodów sportowych w strzelaniu z broni pneumatycznej. W regionie są kreatorami i uczestnikami życia sportowego, kulturalnego, patriotycznego będąc doceniani przez mieszkańców.

Koło nr 19M ścisłe współpracuje z jednostką macierzystą, WKU, Komendą Hufca ZHP w Malborku. Aktywnie uczestniczy we wszystkich świętach o charakterze patriotycznym czy państwowym organizowanych przez administrację państwową i samorządową wystawiając poczet sztandarowy. Koło 20M w Malborku ściśle współpracuje z władzami miasta i organizacjami kombatanckimi, szkołą podstawową nr 3 w Malborku uczestnicząc we wszystkich świętach, obchodach rocznic.

W dyskusji nad oceną realizacji sprawozdań głos zabrał płk Rutkowski z Starogardu Gdańskiego, zwracając uwagę na kwestię trudności w planowaniu rocznego terminarza spotkań, z powodu problemów z lokalami, w których mogą odbywać się spotkania członków kół. Podczas dyskusji skupiono się także na sensie i znaczeniu zmiany przedziałów wiekowych członków związku wg. których są zbierane dane do sprawozdania statystycznego. Informacja w tej sprawie z ZG ZŻWP przysłana została do biura pod koniec grudnia, podczas trwających już w kołach prac nad przygotowaniem sprawozdań rocznych. ZG ZŻWP po otrzymaniu sprawozdania rocznego z PZW zażądał dokonania korekty punktu dotyczącego liczby członków wg wieku z zastosowaniem nowych przedziałów wiekowych.

Po zakończonej dyskusji nad oceną sprawozdań i realizacją zadań w 2017r. przekazana została informacja Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej z kontroli działalności PZW przeprowadzonej w dniu 2.02.2018r.Kontrolę przeprowadzili kol. Antoni Pysz oraz kol. Jerzy Gawłowski. Następnie przystąpiono do głosowania nad przygotowaną uchwałą nr 12 z dnia 05.marca 2018r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności PZW i kół w 2017r.Za przyjęciem uchwały oddano 10 głosów.

W następnej kolejności przedstawiono uchwałę nr 13 z dnia 05 marca 2018r. w sprawie wyróżnień, którą przyjęto ilością 10 głosów. Uchwałą tą wyróżniono 7 członków związku wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych PZW ZŻWP oraz wielu członków dyplomami uznania.

Po przyjęciu uchwały Prezes PZW ZŻWP wręczył dyplomy uznania obecnym na posiedzeniu najbardziej aktywnym w 2017r. prezesom kół i członkom PZW oraz przekazał dyplomy uznania dla pozostałych wyróżnionych członków związku na ręce prezesów poszczególnych kół.

Po wyróżnieniach w następnej kolejności zgromadzonym zostało przedstawione sprawozdanie z wykonania budżetu w 2017 r., po którym nastąpiło głosowanie nad przyjęciem uchwały nr 14 z dnia 5 marca 2018 r. W sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu za 2017 rok. Uchwałę przyjęto 10 głosami.

Następnie Prezes PZW ZŻWP ppłk Zbigniew Drozdek omówił planowany na 2018r. budżet i uchwałę nr 15 z dnia 05 marca 2018r.w sprawie przyjęcia budżetu na 2018r., którą przegłosowano 10 głosami.

Przedmiotem kolejnego głosowania była uchwała nr 16 z dnia 05 marca 2018r. w sprawie powołania księgowego – zastępcy skarbnika i określenia zakresu jego obowiązków, którą przyjęto 10 głosami oraz uchwała nr 17 z dnia 05 marca 2018r. w sprawie upoważnienia Prezesa Zarządu Wojewódzkiego do powoływania komisji w sprawie niszczenia nieaktualnych dokumentów, inwentaryzacji mienia i wybrakowania wyeksploatowanego sprzętu, którą przyjęto 10 głosami.

Z uwagi na zmiany organizacyjne w PZW ZZWP należało dokonać zmian w kwestiach odpowiedzialności za finanse związkowe, dlatego opracowano projekt uchwały nr 18 z dnia 05 marca 2018r w sprawie zarządzania finansami Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w banku PKO.SA, którą przyjęto 10 głosami. Prezes omówił także opłacanie składek członkowskich przez poszczególne koła w 2017r. oraz przedstawił stosowne prognozy na 2018r..

Podkreślono znaczenie i duży wkład pracy niektórych kół włożony w akcję zbierania podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą, podczas której PZW zebrał 1645 podpisów. Najwięcej pracy w tym zakresie włożyły koła prezesów: Śmiechowskiego, Bogackiego, Rudomana, Kosianowicza, Hodernego. Prezes ppłk Zbigniew Drozdek podziękował wszystkim, którzy wspierali tę akcję i nawiązał do ustawy degradacyjnej, która w szybkim tempie jest procedowana przez rządzących. Wywiązała się dyskusja na ten temat, w której zabrał głos płk Jerzy Maliszewski referując przebieg prac nad tą ustawą od początku i gwałtowne przyspieszenie w ostatnich dniach z ekspresowym przekazaniem jej do Sejmu. Ustawa ta jest ogromnym zagrożeniem dla żołnierzy, będzie obligatoryjna ze szczególnym trybem wprowadzenia będzie się wiązała z obniżeniem emerytury.

Prezes PZW ZZWP przedstawił także obecnym obowiązujący wzór wniosku o skierowanie wojskowej asysty honorowej do udziału w uroczystości pogrzebowej oraz wniosek do IPN. Podstawą do otrzymania wojskowej asysty honorowej przy uroczystości pogrzebowej żołnierza jest wniosek do IPN. W dyskusji padały pytania czy sami żołnierze mogą występować do IPN z takimi wnioskami i czy będą one uznane przez Dowódcę Garnizonu, odpowiedzialnego za przyznanie wojskowej asysty honorowej. Sformułowano wniosek, zobowiązujący PZW ZŻWP do ustalenia tego.

Zgromadzeni dzielili się różnymi doświadczeniami w tym obszarze zastanawiając się czy angażować w ten problem posłów? W Trójmieście funkcjonuje cywilna orkiestra biorąca udział przy uroczystościach pogrzebowych, zgromadzeni byli zainteresowani nawiązaniem kontaktu z tą orkiestrą jako rozwiązaniem alternatywnym. Płk Maliszewski przybliżył zgromadzonym podstawy prawne regulujące kwestie pochówku żołnierzy, przyznanie asysty itp. jest to ceremoniał wojskowy, wprowadzony do użytku Decyzją MON w sprawie ceremoniału wojskowego, aktem prawnym najniższej rangi.

W dyskusji na temat działań związku w aspekcie wspierania byłych żołnierzy, zwrócono uwagę na nadchodzące wybory samorządowe i potrzebę wspierania kandydatów przychylnych naszym sprawom. Należy promować i wspierać byłych żołnierzy jeśli będą kandydatami na radnych i przekazać takie informacje do PZW.

Przypomniano, ze 21 marca odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy OIU (dezubekizacyjnej), które będzie swego rodzaju testem jak zachowają się ugrupowania sejmowe wobec proponowanych tam rozwiązań w aspekcie obietnic wsparcia udzielanych na różnych spotkaniach.

Pod koniec spotkania zabrał głos Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Odznaczeń i Wyróżnień płk Wiesław Rutkowski, który poinformował że Komisja (w składzie kmdr por. Wincenty Kurowski, płk Jerzy Maliszewski i kol. Klass ) w dniu 30 marca o godz. 11.00 na posiedzeniu (siedziba na ul Sienkiewicza w Gdańsku) będzie rozpatrywała złożone przez prezesów poszczególnych kół wnioski i rekomendowała do wyróżnień przez ZG ZZWP . Przyjmowane są jeszcze do końca marca wnioski na różne odznaczenia od prezesów z poszczególnych kół.

W ramach wyróżnienia wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla ZG ZZWP w lutym wystosowano z PZW dwie kandydatury: kmdr Krzysztofa Zabieglińskiego, oraz kmdr por. Wincentego Kurowskiego z koła nr 25.

Na zakończenie posiedzenia Prezes poinformował o swoim udziale w planowanym posiedzeniu ZG ZŻWP w dniach 20-21 marca 2018r. w Skierniewicach.


Sekretarz Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP
kmdr w st. spocz. Bożena Szubińska

Foto: sierż. sztab. Antoni Palczewski

 

 

 








Licznik odwiedzin: 653154