Biuro Zarządu:

ul. Sienkiewicza 8, 80-227 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Pieśni patriotyczne w Kole nr 21

      W dniu 15.11.2022 roku odbyło się kolejne w tym roku zebranie Koła nr 21 ZŻWP z Gdyni. Wieczornica patriotyczna zorganizowana została z okazji 104 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

       Zebranie tradycyjnie rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Związku. Uroczystość rozpoczął prezes Koła kmdr por. dr Marek Sikorski od przywitania zaproszonych gości w osobach: Prezesa Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Gdańsku kol. ppłk.w st. spoczynku Zbigniewa Drozdka, Radnego Miasta Gdynia Pana Zenona Rodę, kol. kmdr. por. Wincentego Kurowskiego, przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Gdańsku, kol. ppłk. Ryszarda Żywickiego, Pełnomocnika PZW w Gdańsku do spraw pozyskiwania środków finansowych, członka Komisji Rewizyjnej Koło nr 2 ZŻWP z Gdańska, Prezesa Honorowego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego O/Pomorski i Członka Honorowego PCK Pana Ryszarda Wolińskiego, Prezesa Ogrodów Działkowych z Gdyni Babich Dołów Pana Antoniego Chorabika, przyjaciela Naszego Koła, Panią Urszulę Pozanską z „Zespołem Gdyńska Bryza”, Pana Edwarda Zmarzłego akordeonistę zaprzyjaźnionego z naszym Kołem. Bardzo serdecznie prezes przywitał Koleżanki i Kolegów z Koła 21 i innych kół ZŻWP.

      Następnie prezes Koła przedstawił sprawozdanie z działalności Koła za okres od 12.10. do 15.11.2022 roku. Następnym punktem zebrania było omówienie spraw organizacyjnych Spotkania Opłatkowego Koła nr 21 zaplanowanego na 13.12.2022 rok. Wybrano Komitet Organizacyjny i ustalono ostateczny termin wpłacania składki.

      Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń ZŻWP wyróżniającym się kolegom. Medalem za Wybitne Zasługi dla ZŻWP. Na wniosek Zarządu Koła nr 21 w Gdyni, Zarząd Główny ZŻWP w Warszawie wyróżnił kol. Henryka Dzięgielewskiego. Odznaczenie wręczył Prezes PZW ZŻWP kol. ppłk Zbigniew Drozdek. Medalem 40-lecia ZŻWP na wniosek Zarządu Koła nr 21 w Gdyni, Zarząd Główny ZŻWP w Warszawie wyróżnił kol. kol. kmdr. Andrzeja Długiego i asp. sztab. Krzysztofa Wasilewskiego. Odznaczenie wręczył Prezes PZW ZŻWP kol. ppłk Zbigniew Drozdek. Na wniosek Policyjnego Klubu HDK w Gdyni i Zarządu Koła nr 21 ZŻWP w Gdyni, Krzyżem za Walkę z COVID 19, wyróżniony został kol. st. chor. sztab. Stanisław Nowak. Odznaczenie wręczył Prezes Policyjnego Klubu HDK w Gdyni kol. asp. sztab. Krzysztof Wasilewski.

         Następnie prezes Koła kol. kmdr por. dr Marek Sikorski zaprosił wszystkich uczestników spotkania do pamiątkowego zdjęcia, a potem na 15. minutową przerwę kawową. Po przerwie rozpoczęła się Wieczornica Patriotyczna. Refleksję rocznicową przedstawił prezes PZW ZŻWP w Gdańsku kol. ppłk. Zbigniew Drozdek.

       Następnie rozpoczęło się wspólne śpiewanie wybranych pieśni patriotycznych. Prowadzenie uroczystości przejęła Pani Urszula Pozanska, a o oprawę instrumentalno-wokalną zadbała „Gdyńska Bryza” i Pan Edward Zmarzły. W przygotowanych śpiewnikach zapisanych było czternaście utworów. Jednak śpiewająco-patriotyczna atmosfera zaowocowała dwoma kolejnymi melodiami.

     Na uroczystości obecny był kol. płk Leopold Stachowski. Po złożeniu solenizantowi życzeń, wszyscy zebrani odśpiewali kol. Leopoldowi - 100 lat. Kol. Leopold odwzajemnił się piosenką dla zespołu. Co spowodowało, że zespół zaintonował kolejną piosenkę. Wieczornica trochę się przeciągnęła, ale żal było przerywać tak sympatyczne spotkanie. Prezes Koła kmdr por. dr Marek Sikorski podziękował artystom za uświetnienie uroczystości i wręczył okolicznościowe dyplomy. Prezes kol. ppłk Zbigniew Drozdek dołączył się do podziękowań wręczając płytę ZŻWP wydaną z okazji 40-lecia Związku.

        Na zakończenie prezes Koła Marek Sikorski podziękował wszystkim za przybycie na wieczornicę, aktywny udział, mile spędzony czas i spełnienie patriotycznego obowiązku.

Tekst: M. Sikorski
Foto:
Licznik odwiedzin: 493819