Biuro Zarządu:

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk


NIP: 957-090-06-91

tel: 727 008 103

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro1@wp.pl

Konto bankowe: 06 1020 1811 0000 0002 0014 8486

Gdańsk uczcił 77 rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem

       Dnia 8. maja 2022 roku u stóp pomnika „Tym co za polskość Gdańska” zebrali się przedstawiciele władz wojewódzkich, miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społeczeństwa miasta, aby oddać hołd ofiarom drugiej wojny światowej. Uroczystość uświetniła Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

      Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w swoim wystąpieniu podkreśliła, że Gdańsk ma szczególne powody, żeby pamiętać o okropnościach wojny. To tutaj w Gdańsku na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Pamiętamy o stratach jakie poniosła Polska w czasach II wojny światowej. Z rąk okupanta zginęło ponad 6 milionów polskich obywateli. Szczególne represje dotknęły obywateli polskich narodowości żydowskiej, których niewielka ilość ocalała z wojennego pogromu. Pani Prezydent nawiązała do sytucji na Ukrainie, gdzie wojna trwa już 74 dni. Sceny z Buczy, Irpienia czy Charkowa przywołują pamięć o krwawych wydarzeniach jakie miały miejsce w polskich miastach i wsiach w czasie II wojny światowej. Oglądamy Mariupol miasto partnerskie Gdańska niemal zrównane z ziemią. Aleksandra Dulkiewicz podziękowała mieszkańcom Gdańska za pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy, za otwarcie domów, darowizny i liczne transporty humanitarne do zaatakowanego kraju. Przypomniała słowa Władysława Bartoszewskiego „Pokój jedynie poprzez wolność, a wolność jedynie poprzez prawdę”. Dlatego nie możemy zamykać oczu na prawdę o zbrodniach Rosji na Ukrainie – jak mówiła - protestujmy, pamiętajmy i nadal pomagajmy, bo pomoc Ukrainie będzie jeszcze długo potrzebna.

        Prezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych płk Stanisław Skrzypski zaczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że jest dzieckiem wojny. Pamięta radość ludzi, gdy dotarła do nich wiadomość o zakończeniu wojny. Pamięta kolumny wojsk, które wracały z frontu. Pamięta też rozpacz matki, która otrzymała wiadomość, że jej syn zginął na polu walki. Naród Polski wniósł ogromy wkład w zwycięstwo nad faszyzmem. Świadczą o tym nie tylko miejsca chwały żołnierza polskiego, ale też rzędy białych krzyży ustawionych w szeregach i kolumnach na cmentarzach wojennych. Dla wielu uczestników II wojny światowej wojna przyniosła rany i trwałe inwalidztwo. Związek Inwalidów Wojennych organizuje pomoc dla nich. Podziękował Pani Prezydent za wsparcie udzielane inwalidom wojennym przez władze Gdańska. Przekazał wyrazy współczucia wszystkim Ukraińcom oraz życzenia, aby ta bezsensowna i krwawa wojna się zakończyła trwałym i sprawiedliwym pokojem.

       Po wystąpieniach Prezydent Gdańska i Prezesa Związku Inwalidów odbyła się modlitwa ekumeniczna, a ppor. Ewa Cukier odczytała apel pamięci. Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała salwę honorową.

        Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów u stóp pomnika „Tym co za polskość Gdańska”. W imieniu Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP wiązankę kwiatów złożyła delegacja w składzie: ppłk Zbigniew Drozdek, ppłk Franciszek Jasiukiewicz, mjr Sławomir Bielak i chor. Stanisław Buchajczyk, a sierż. Antoni Palczewski uwiecznił uroczystość na zdjęciach. Obchody 77 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem zakończyło wykonanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej.

Tekst: Z. Drozdek
Foto: A. Palczewski








Licznik odwiedzin: 653455