Biuro Zarządu:

ul. Sienkiewicza 8, 80-227 Gdańsk


NIP: 957090691

tel: 727 008 103

tel: 505 438 974

e-mail: biuro@zzwp.pomorskie.pl , pzw.biuro@wp.pl

17 września Gdańsk uczcił pamięć o Sybirakach.

W dniu 17 września na cmentarzu Łostowickim, pod pomnikiem Golgoty Wschodu zebrało się kilkaset osób uczestnicząc w gdańskich obchodach Dnia Sybiraka. Organizatorami święta byli Miasto Gdańsk, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki w Gdańsku oraz Rodzina Katyńska.

Wśród uczestników uroczystości stawili się nieliczni już uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń, ich urodzone już po wojnie dzieci, wnuki i prawnuki, poczty sztandarowe i delegacje gdańskich szkół, a także harcerze z ZHP. Wśród licznie zgromadzonych delegacji przedstawicieli władz Gdańska i członków zarządu Związku Sybiraków, stowarzyszenia Rodzina Katyńska, organizacji kombatanckich, była też delegacja Pomorskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z ppłk Zbigniewem Drozdkiem, ppłk Edwardem Kolanko oraz ppłk Henrykiem Morylem, też Sybirakiem.

W uroczystości uczestniczył Kordian Borejko, prezes Związku Sybiraków i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który sam pochodzi z rodziny o kresowych korzeniach. Prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko jak i prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz wygłosili okolicznościowe przemówienia, w których podkreślili jak wiele gdańskich rodzin ma korzenie kresowe. Przyjechały one do Gdańska w 1945 r. i później w ramach tzw. repatriacji. Kilka lat po wojnie było to blisko 20 procent mieszkańców miasta. Duża część tych osób nosiła traumę zsyłki na Sybir - słowo to w polskiej tradycji oznacza wiele więcej niż Syberię, bo także północne i wschodnie krańce sowieckiego imperium. Napaść III Rzeszy na Polskę 17 września 1939 r. umożliwiła ZSRR, w zmowie z Hitlerem, zajęcie ziem kresowych Rzeczpospolitej. W latach 1941-52 Sowieci wywieźli na Sybir, w ramach czystki narodowościowej, 132 tysiące Polaków - z tej liczby 28 tys. zmarło, najczęściej z mrozu, niedożywienia, wycieńczenia.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, rozpoczynając ceremonię odegraniem mazurka Dąbrowskiego, a później hymnu sybiraków. Młodzież szkolna z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku przygotowała program poetycki, który zaprezentowała w trakcie uroczystości. Kapelan Koła Gdańskiego Związku Sybiraków Ks. Kanonik Henryk Kilaczyński poprowadził modlitwę za zmarłych.

Podczas uroczystości został odczytany apel poległych przez jednego z oficerów Marynarki Wojennej oraz oddana salwa honorowa przez Kompanię reprezentacyjną Marynarki Wojennej RP .Na zakończenie obchodów Dnia Sybiraka delegacje złożyły wieńce i wiązanki okolicznościowe pod pomnikiem Golgoty Wschodu.

W trakcie obchodów podpisano akt przekazania opieki nad pomnikiem Golgota Wschodu i kwaterą Sybiraków. Dotychczas tym miejscem opiekowało się Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II. W tym roku szkolnym gimnazjum kończy swoją działalność. Opiekę przyjęło VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego. Obie szkoły wchodzą w skład Zespołu Szkół ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku.

Pomnik Golgota Wschodu na cmentarzu Łostowickim wyobraża matkę, tulącą niemowlęta - więcej nie jest w stanie ochronić. Malutkie dzieci są również u jej nóg. To część życiowego doświadczenia wielu gdańskich sybiraków. Przeprowadzone przez Sowietów wywózki przeżyli jako dzieci - tracili rodzeństwo, dziadków, rodziców.

 

Autor fotografii z internetu: Dominik Paszliński /www.gdansk.pl/
 

 
Licznik odwiedzin: 201987